Aparaty ortodontyczne w Legnicy – leczenie ortodontyczne

Na leczenie ortodontyczne zapraszamy osoby w każdym wieku. Cieszy nas nieustannie zwiększająca się świadomość Pacjentów. Aparaty ortodontyczne, kojarzone dotychczas głównie z dziećmi i nastolatkami, coraz częściej widujemy na zębach osób dorosłych. Każdy moment jest dobry, aby poprawić wygląd zębów, podnosząc tym samym samoocenę i komfort życia. Warto pamiętać również, że aparat na zęby pozwala znacząco poprawić funkcjonowanie zgryzu i zapobiec poważnym problemom stomatologicznym, leczenie ma więc nie tylko podłoże estetyczne. Tylko na czym polegają przygotowania do leczenia ortodontycznego?

Przebieg leczenia wady zgryzu

Leczenie wady zgryzu jest niemożliwe bez „świeżego” zdjęcia rentgenowskiego, dlatego należy wykonać je przed wizytą. W trakcie samej wizyty, ortodonta pobiera wyciski górnych i dolnych zębów – będą stanowiły podstawę do stworzenia gipsowego modelu zębów pacjenta. Gipsowy model jest zaś niezbędny do rozplanowania leczenia zgryzu. Plan leczenia ustalany jest w ścisłym porozumieniu z pacjentem, uwzględniając jego oczekiwania. Pamiętajmy, że na skuteczność leczenia wpływa współpraca pacjenta z ortodontą. Im bardziej przestrzega zaleceń i regularnych wizyt, tym szybciej leczenie może zostać zakończone. Zależnie od rodzaju wady, stosujemy aparaty ruchome bądź stałe, dopasowane do indywidualnych preferencji i możliwości finansowych pacjenta. Współcześnie pacjenci mają do wyboru wiele rodzajów aparatów na zęby, w tym aparaty ortodontyczne estetyczne, które charakteryzują się dyskretnym wyglądem.

Aparaty ortodontyczne

Naszym pacjentom oferowane są aparaty ortodontyczne najwyższej jakości:

Aparaty ruchome:

• jednoszczękowe,

• dwuszczękowe.


Aparaty stałe:

• zamki tradycyjne (srebrne),

• zamki bezligaturowe,

• zamki estetyczne (białe, przezroczyste).


Aparaty ruchome stosuje się przede wszystkim u dzieci, które wciąż się rozwijają. Moment tuż po wymianie uzębienia mlecznego na stałe jest najlepszy do wdrożenia tej metody leczenia ortodontycznego. Zdecydowanie lepiej jednak zawczasu zadbać o przestrzeganie zasad profilaktyki ortodontycznej. Młodzieży i dorosłym zazwyczaj zalecane są aparaty stałe. Nowoczesne rozwiązania wiążą się jednak ze zwiększoną estetyką i zmniejszonym dyskomfortem noszenia, dlatego nie należy obawiać się tej metody leczenia wad zgryzu. Czas noszenia aparatu każdorazowo ustalany jest indywidualnie i zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia wady zgryzu.