Profilaktyka ortodontyczna

Znana od setek lat maksyma przypisywana Hipokratesowi mówi, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Profilaktyka ortodontyczna jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat, ponieważ umożliwia wczesne wykrycie i zwykle nieinwazyjne zniwelowanie nieprawidłowości w położeniu i wyglądzie zębów.

Nieprawidłowy rozwój uzębienia – przyczyny i zapobieganie

Jednym z dwóch podstawowych czynników wpływających na nieprawidłowy rozwój uzębienia są uwarunkowania genetyczne. Wady wrodzone występują stosunkowo rzadko i związane są m.in. z nadliczbowością lub nieprawidłowym ustawieniem zębów. Nie wolno bagatelizować wszelkich niepokojących objawów w rozwoju zębów dziecka. Im wcześniej wada zostanie rozpoznana, tym wcześniej można rozpocząć leczenie.

Drugim powodem występowania problemów ze zgryzem są nieprawidłowe nawyki – w tym przypadku mówimy o wadzie nabytej. Najczęstszym winowajcą jest próchnica. Szacuje się, że ponad 80% sześciolatków ma dziurawe zęby! Utrata nawet jednego zęba w tak młodym wieku może spowodować przesuwanie się i nieprawidłowe rozmieszczenie pozostałych. To z kolei oznacza konieczność zastosowania w przyszłości aparatu lub zastosowania metod stomatologii estetycznej do korekcji kształtu i wyglądu zębów. W ramach profilaktyki dentystycznej należy również oduczyć dziecko nieprawidłowych nawyków, czyli ssania palca, gryzienia warg i policzków. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, jak w jaki sposób dziecko przeżuwa i oddycha. „Leniwe żucie” pokarmu i nagminne oddychanie przez usta też w znaczący sposób wpływa na rozwój zębów. Wczesne wykrycie złych nawyków umożliwia skuteczne ich wyeliminowanie i pozwala zaoszczędzić dziecku przyszłych problemów.

Profilaktyka ortodontyczna jest niezwykle ważną gałęzią naszej działalności. Zajmujemy się rozpoznawaniem wad wrodzonych u najmłodszych i złych nawyków u starszych dzieci. Prowadzimy konsultacje ortodontyczne. Wszystkim Pacjentom udzielamy porad dotyczących dbania o zgryz. Gorąco zapraszamy rodziców z maluchami!